Świat, w którym obecnie każdy z nas żyje i funkcjonuje sprawia, że musimy szukać coraz to nowszych rozwiązań pozwalających nie tylko na wygodne wykonywanie codziennych obowiązków, ale i ułatwiających ochronę środowiska. Obecnie świadomość ekologiczna wkracza do każdej dziedziny życia, nie inaczej jest oczywiście w przypadku branż związanych z gastronomią. Także te dziedziny związane z żywnością niejako podążają w kierunku zrównoważonego rozwoju. Ekologiczne opakowania są już właściwie standardem w wielu restauracjach czy lokalach gastronomicznych. Czy oznacza to, że jest już czas na korzystanie z biodegradowalnych opakować? W tym wpisie zgłębimy się nieco w świat ekologicznych rozwiązań takich jak opakowania. Postaramy się również przyjrzeć różnicom między pojemnikami ekologicznymi a biodegradowalnymi właśnie.
To już więcej niż tylko trend
Przez mistrzów kulinarnych eksperymentów gastronomia uważana jest nie tylko za smakowite przysmaki, ale także za kulturę, smak oraz styl. Dziś jednak nastał czas, aby świat kulinarnej ekstrawagancji ustąpił miejsca trosce o środowisko. Ekologiczne opakowania dla gastronomii są obecnie nie tylko modnymi gadżetami, ale i przemyślanym krokiem w stronę tak zwanej zrównoważonej przyszłości.
Kluczowe różnice w opakowaniach biodegradowalnych oraz ekologicznych
Pierwszą podstawową różnicą w przypadku opakowań biodegradowalnych i ekologicznych jest oczywiście materiały, z których zostały one wykonane. Ekologiczne opakowania zazwyczaj produkuje się bowiem z materiałów przyjaznych dla środowiska — jest to na przykład papier, tektura, trzcina cukrowa czy PLA. Z kolei opakowania biodegradowalne oferują materiały, które w procesie rozkładu ulegają przekształceniu w substancje naturalne, takie jak woda czy dwutlenek węgla.
Rozkładalność materiałów
Inną różnicą w kwestii opakowań biodegradowalnych i ekologicznych jest kwestia ich rozkładalności. Te pierwsze mają zdolność do szybkiego rozkładu w naturalnych warunkach, nie pozostawiają więc trwałych śladów w naturze. Opakowania ekologiczne, pomimo że są wykonane z naturalnych materiałów, nie zawsze mają jednak charakter biodegradowalny i do rozkładu mogą wymagać specjalnych warunków.
Kwestia środowiska
Jeśli chodzi o opakowania ekologiczne oraz biodegradowalne, nadrzędną kwestią jest ta związania z ich wpływem na środowisko naturalne. Ekologiczne opakowania są odpowiedzią na potrzebę redukcji plastiku oraz innych trwałych materiałów. Warto wiedzieć jednak, że ekologiczne opakowania nie zawsze gwarantują całkowitą rozkładalność. Jeśli chodzi jednak o biodegradowalne opakowania to są one już znacznie bardzie innowacyjne, ponieważ stanowią krok naprzód w ochronie środowiska naturalnego. Opakowania biodegradowalne po rozkładnie nie pozostawiają żadnych szkodliwych substancji.
Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie?
Decydując się na opakowania jednorazowe gastronomiczne, warto wziąć pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności, rodzaj potraw, a także preferencje klientów. Jeśli więc biznes gastronomiczny prowadzi raczej sezonową działalność, to wtedy znakomitym rozwiązaniem mogą być biodegradowalne opakowania. W innym przypadku opakowania do żywności z trzciny cukrowej bądź innego materiału o ekologicznym charakterze sprawdzą się znakomicie.